2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmede; kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak 3600 ek gösterge düzenlemesi dahil olmak üzere ek göstergelere ilişkin çalışmanın, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacağı kararlaştırılmıştı.

Bu çerçevede, ek gösterge düzenlemesine ilişkin ilk komisyon toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında 16 Şubat 2022 tarihinde, ikinci komisyon toplantısı ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ertuğrul SOYSAL başkanlığında yetkili kamu görevlileri konfederasyon ve sendikalar ile ilgili kamu kurumları temsilcilerinin katılımıyla 17 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi. 

Ramazan Bayramı Sonrası Çalışmalar Hızlanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde kamu kurumlarının üst düzey temsilcileri ile yetkili konfederasyon ve sendikalar 10 Mayıs’ta tekrar bir araya gelecek. Toplantı sonrası ek gösterge çalışmasının kapsamının netleşmesi bekleniyor.

Bakan Bilgin, daha önceki açıklamalarında; 3600’ü en adil bir şekilde çalışanların hukukunu, hakkını ve emeklerini gözeten bir şekilde düzenleyeceklerini, Mayıs ayında çalışmayı tamamlayarak Meclis’e intikal ettirmek istediklerini dile getirmişti.

Gündemde Tüm Çalışanlar Var 

Ek göstergeye ilişkin yasa taslağının tüm çalışanları kapsayacak şekilde hazırlanarak Meclis’e sevk edilmesi bekleniyor. İşte gündemdeki bazı düzenlemeler:

- Hemşire, ebe, psikolog, fizyoterapist gibi sağlık personeli, din görevlileri, polis ve avukatların ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi,

- Belediye başkan yardımcıları ile büyükşehir belediyesi bağlı genel müdürlük daire başkanlarının ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi,

- Şube müdürleri ve müdürlerin 3600’e yükseltilmesi,

- Teknik hizmetler sınıfındaki bazı unvanların ek göstergelerinin artırılması,

- Tazminat yansıtma oranlarının tüm memurları kapsayacak şekilde artırılarak emekli maaşlarında ilave 250 TL’den 500 TL’ye kadar artış sağlanması,

- Ek göstergenin belirlenmesinde öğrenim ayrımının kaldırılması, 

- Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarına da ek gösterge verilmesi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Temmuz ayında tatile girmeden önce ek gösterge çalışmasının yasalaşması, sonrasında ise sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi çalışmalarının hızlanması bekleniyor.

Kaynak: belediyehaber.net