Astsubay ve Uzman Erbaşlıktan Gelen Memurların Ek Göstergeleri Hk.

  • 08.06.2021 C*** G***
  • ********* ****** Selendi Belediyesi

Soru

Hocam iyi çalışmalar diliyorum. Daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerinde Astsubay olarak görev yapan personeli 14.09.2018 tarihinde belediyemizde memur kadrosunda göreve başlattık. Personel 1 Ekim 2018 tarihinden önce emekli sandığı ile ilişkilendirildiği için ek gösterge rakamları arasındaki farkı aylığından kesmek sureti ile emeklilik açısından yüksek olan geldiği 1300 Ek Göstergeden yararlandırdık. Söz konusu personel Astsubay olarak kurumumuza geldiği ve geldiği kadronun ek göstergesi verildiğine göre bu personelin ek göstergesi 3000 e kadar yükselebilecek mi yoksa belediye de ki diğer memur kadrolarının en yükseği olan 2200 ek göstergeye kadar yükselip 2200 ek göstergeden emekli mi edilecek? Özetle bu ve bu gibi personeller emeklilik açısından 3000 ek göstergeden mi yoksa 2200 ek göstergeden mi emekli edilecek? Bu konuda daha önce Türk Silahlı kuvvetlerinde Astsubay ve muvazzaf Uzman Jandarma olarak görev yapan personellerimiz dilekçe ile müracaat ederek bu kadroların vermiş olduğu ek gösterge rakamlarından faydalanmak istediklerini beyan ediyorlar. ÖRNEK OLARAK : Personel 14.10.1995-14.10.2012 tarihleri arasında 17 yıl muvazzaf Uzman Jandarma olarak görev yapmış. 15.10.2012 tarihinde Belediye Başkanlığında memur olarak göreve başlamış. Belediye başkanlığında bu güne kadar çeşitli kadrolarda çalışmış ve 15.09.2020 tarihinde ŞEF kadrosunda iken 1/4 kademe ye yükselmiş ve ek göstergesi 2200 olmuştur. Adı geçen personel daha önce muvazzaf Uzman Jandarma olarak görev yaptığından ve Uzman Jandarmaların 3000 ek göstergeye tabi olduğundan 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun ek 67. maddesi gereğince önceden tabi olduğum 3000 ek göstergeye kadar yükseltilmesini talep etmektedir. Bu durumda olan personellerin ek göstergesi 3000 e kadar yükseltilebilir mi? Bu konu ile ilgili bize detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

Cevap

Yetkisiz Erişim!


Bu içeriği görüntüleme yetkiniz bulunmamaktadır. Sitemizde yer alan içeriklerin tamamına sınırsız erişim ile ilgili bilgi almak ve sınırsız erişim hakkına sahip bir üyelik paketine geçiş yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ara: +90 (312) 473 84 23

mts@mevzuattakip.com.tr

Cevaplayan: MTS Yayın Kurulu

İlgili Kanun

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu


Yorumlar