Emekliliği Gelen Şirket İşçileri Hk.

  • 31.05.2020Serap AKBAŞ
  • İnsan Kaynakları ve Eğitim MüdürüAlaşehir Belediyesi

Soru

696 sayılı KHK’nin 127. maddesiyle 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 24. Maddesi gereği, taşeron işçilerden belirtilen şartları taşıyanlar belediye şirketimizde 02.04.2018 tarihi itibari ile çalışmaya başlamıştır. 696 sayılı KHK’nin 127. maddesiyle 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 24. maddenin birinci fıkrasında; mahalli idare şirketlerine işçi statüsünde geçirilecek kişilerin istihdam sürelerinin hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemeyeceği, hükmü getirildiğinden; halen belediye şirketinde çalışan ancak emeklilik şartlarını şu anda tamamlayan işçilerin, ilgili kanun maddesi gereği, emekliliği dolduğu tarihte çıkışı yapılacak mı? İşçinin çalışmaya devam etmek istemesi halinde işveren kanun maddesi gereği çıkış yapma hakkı var mıdır?

Cevap

Yetkisiz Erişim!


Bu içeriği görüntüleme yetkiniz bulunmamaktadır. Sitemizde yer alan içeriklerin tamamına sınırsız erişim ile ilgili bilgi almak ve sınırsız erişim hakkına sahip bir üyelik paketine geçiş yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ara: +90 (312) 473 84 23

mts@mevzuattakip.com.tr

Cevaplayan: MTS Yayın Kurulu

İlgili Kanun

Devlet Memurları ve Diğer Kamu Görevlilerine Memuriyet Taban Aylığı ve Kıdem Aylığı İle Ek Tazminat Ödenmesi Hakkında 375 Sayılı KHK


Yorumlar