Hisseli Arsa Satışı

  • 25.09.2020Nihat TÜRKER
  • MüdürAziziye Belediyesi

Soru

Hocam iyi günler; 1- Belediyemiz tarafından yapılacak olan hisseli gayrimenkullerin satış yetkisi 5393 sayılı kanun gereği belediye meclisi yetkisinde mi? Veya belediyelerin arsa, konut ve işyeri üretimi, tahsisi, kiralaması ve satışına dair genel yönetmeliğin 17. Maddesinde "arsa, konut ve işyeri tahsisi, kiralama ve satışları belediye encümeni kararı ile yapılır" denilmektedir. Yukarıda bahsedilen kanun hükümleri gereğince hisseli arsa satışı yetkisi belediye meclisince mi yoksa belediye encümenince mi karar alınması gerekir? 

2- Aynı yönetmeliğin 16. Maddesinde "belediye meclisi, dar gelirli tanımına ilişkin miktarı %25’e kadar artırmaya veya düşürmeye; tahsis ve satışlarda alınacak peşinat miktarlarını ve peşin ödemelere uygulanacak indirim oranını, tahsis ve satışlarda uygulanacak taksit süreleri ile vade farkını, yıllık kira artış oranını, satışlarda uygulanacak grup veya meslek indirim oranını belirlemeye" denilmektedir. Belediyemiz tarafından satışı yapılacak gayrimenkullerin yukarıdaki maddede belirtilen vade farkı, taksit süresi vb. gibi uygulamaları belediye meclisince mi belirlenir? Saygılarımla

Cevap

Yetkisiz Erişim!


Bu içeriği görüntüleme yetkiniz bulunmamaktadır. Sitemizde yer alan içeriklerin tamamına sınırsız erişim ile ilgili bilgi almak ve sınırsız erişim hakkına sahip bir üyelik paketine geçiş yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ara: +90 (312) 473 84 23

mts@mevzuattakip.com.tr

Cevaplayan: MTS Yayın Kurulu

İlgili Kanun

Belediye Kanunu


Yorumlar