İşçi Unvanlı Çalışanın Şoförlük Yapması

  • 27.09.2018 H*** K***
  • ********* ****** Çayeli Belediyesi

Soru

Belediyemizde işçi olarak çalışan ve ehliyeti olan kadrolu işçi, belediyenin çeşitli araçlarında şoförlük yapabilir mi? İş sağlığı ve güvenliğini de göz önüne alırsak ne yapabiliriz?

Cevap

Yetkisiz Erişim!


Bu içeriği görüntüleme yetkiniz bulunmamaktadır. Sitemizde yer alan içeriklerin tamamına sınırsız erişim ile ilgili bilgi almak ve sınırsız erişim hakkına sahip bir üyelik paketine geçiş yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ara: +90 (312) 473 84 23

mts@mevzuattakip.com.tr

Cevaplayan: MTS Yayın Kurulu

İlgili Kanun

İş Kanunu (4857)


Yorumlar


HK

Hüseyin KOLCU

Hocam yalnız kadrosu değişmeyecek. Kadrosu yine işçi olarak kalacak. Kadrosu işçi olduğu halde ehliyet sınıfına göre belediyenin araçlarını kullanacak.

GS

Gazi SERT

Gerek norm kadro ilkeleri, gerek İş Kanunu ve gerekse İş Sağlığı ve Güvenliği açısından işçilerin kadro unvanlarına uygun işlerde çalıştırılması uygun olacaktır. Diğer taraftan, söz konusu işçinin kadro unvanı "İşçi" ise bireysel iş sözleşmesi veya varsa toplu iş sözleşmesi hükümleri ile İş Kanununun 22. maddesi hükümleri dikkate alınarak Şoför olarak görevlendirilebilir.