Mezarlık Alanındaki Yapı İçin İmar Barışının Uygulanması Hk.

  • 24.09.2020Mehmet Gürsel AÇICI
  • Mali Hizmetler MüdürüAmasra Belediyesi

Soru

Merhabalar. İlçemiz sınırları içerisinde tapu kaydında vasfı Mezarlık olan, ancak mezarlık olarak kullanılmayan planlarda konut adası içinde ve bir kısmı da yolda kalan belediyemiz mülkiyetinde bir yapı söz konusudur. Söz konusu yapıya 2014 yılı içerisinde yıkım ve para cezası verilmiştir. Ancak bu alana yapı sahibi Yapı Kayıt Belgesi almıştır. Yapı kayıt belgesini belediyemize sunmuştur. Yıkım kararının düşürülmesini ve bu alanın satışını istemektedir. Sonuç olarak şahıs yapı kayıt belgesi alarak idari para cezasının iptalini istemektedir. Buna göre;

1- Özel mülkiyete tabi olamayacak bir taşınmaz için (mezarlık) ancak fiilen mezarlık olarak kullanılmayan ve imar planında konut olan kaçak yapıdan dolayı kesilen idari para cezasının alınan yapı kayıt belgesi ile iptali mümkün müdür?

2- Yıkım kararının uygulanması gerekir mi?

3- Vatandaş belirli bir zaman sonra alınan yapı kayıt belgesine istinaden satın alma talebinde bulunabilir mi?

Cevap

Yetkisiz Erişim!


Bu içeriği görüntüleme yetkiniz bulunmamaktadır. Sitemizde yer alan içeriklerin tamamına sınırsız erişim ile ilgili bilgi almak ve sınırsız erişim hakkına sahip bir üyelik paketine geçiş yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ara: +90 (312) 473 84 23

mts@mevzuattakip.com.tr

Cevaplayan: MTS Yayın Kurulu

İlgili Kanun

İmar Kanunu


Yorumlar