Sayıştay Sorgusuna İlişkin Bilgi ve Belgelerin Basına Sızdırılması Hk.

  • 05.01.2021 N*** ***
  • ********* ****** Karacabey Belediyesi

Soru

1-) Sayıştayın sorgu üzerine cevaplanmak üzere gönderilen sorgu belgesi gizli belge olarak nitelendirilebilir mi? Sorgular kişilere özel gönderildiğinden bunların basına sızdırılması KVKK kapsamında kişisel verilerin açıklanması olarak değerlendirilebilir mi? Bir memur Sayıştay sorgu evrağını basına vermesi durumunda TCK kanuna göre mi 657 sayılı kanuna göre mi yargılanmalı ya da disiplin cezası verilmelidir?

2-) 5018 S. Kanun ve Mahalli İdareler Harcama Belgeleri kapsamında belediyenin ödeme emri ile düzenlenen ve yevmiye numarası ile arşivlenen belgeler Denetim komisyonu ile sayıştaya soruşturma ve inceleme konusunda kurumlara sunulmaktadır. Ödeme evrakları gizli belge olarak nitelendirilebilir mi? Bilgi edinme kanunu kapsamında bir vatandaş talep etmesi durumunda ödeme evrakları sunulur mu?

Cevap

Yetkisiz Erişim!


Bu içeriği görüntüleme yetkiniz bulunmamaktadır. Sitemizde yer alan içeriklerin tamamına sınırsız erişim ile ilgili bilgi almak ve sınırsız erişim hakkına sahip bir üyelik paketine geçiş yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ara: +90 (312) 473 84 23

mts@mevzuattakip.com.tr

Cevaplayan: MTS Yayın Kurulu

İlgili Kanun

Devlet Memurları Kanunu


Yorumlar