Sendika Üyesi Olmayan İşçinin TİS'den Faydalanması Hk.

  • 17.11.2020 A*** D***
  • ********* ****** Şarkışla Belediyesi

Soru

Hocam merhabalar; 1-) Belediyemizde hali hazırda yürürlükte olan bir toplu iş sözleşmesi mevcuttur, işçilerimizden birinin bu sendikaya üye olmadığı, ancak sendika sözleşmelerinden sendika aidatı kesilerek faydalandırılmaya devam ettiği tespit edilmiştir. Sendikaya üye olmayan veya dayanışma aidatı kesilmesini talep ederek faydalanmak istediğine ilişkin dilekçesi olmadan işçinin sendikal haklardan faydalanması söz konusu mudur? İşçi sendikaya üye olmak istememekte ve böyle bir dilekçe de vermez ise idarece geçmişe dönük de dahil olmak üzere yapılması gereken işlem hakkında bilgi verilmesi?

2-) Bir işçimiz çocuğundan dolayı %49 civarı engellilik indiriminden faydalanmakta iken şimdi ise %90 oranlı bir rapor getirdi, ancak rapor 2019 yılı ekim tarihli yaklaşık 11 ay geçmiş, rapor belediyemize yeni ulaştı; şimdi işçimiz rapor tarihinden itibaren geçen 11 aylık kaybının da telafini istemektedir. Raporun bize ulaşmasından önceki zamanların telafisi yapılmalı mıdır, yapılacaksa nasıl bir yöntem izlenilmelidir?

3-) Belediyemize ait olan personel ltd.şti.ne müdür olarak belediyemizden bir müdür görevlendirildi. Bu arkadaşa huzur hakkı ödenebilir mi? Konular hakkında görüşünüzü arz eder saygılar sunarım.

Cevap

Yetkisiz Erişim!


Bu içeriği görüntüleme yetkiniz bulunmamaktadır. Sitemizde yer alan içeriklerin tamamına sınırsız erişim ile ilgili bilgi almak ve sınırsız erişim hakkına sahip bir üyelik paketine geçiş yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ara: +90 (312) 473 84 23

mts@mevzuattakip.com.tr

Cevaplayan: MTS Yayın Kurulu

İlgili Kanun

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu


Yorumlar