Sözleşmeli Olarak Ekonomist Çalıştırma Şartları

  • 08.07.2020 *** O***
  • ********* ****** Gümüşova Belediyesi

Soru

Merhaba hocam, 5393 sayılı Belediye Kanununa istinaden sözleşmeli olarak ekonomist kadrosunda çalıştırılmak istenen bir personelin taşıması gereken şartlar (mezuniyet vb.) nelerdir? İşletme Fakültesi mezunu bir kişi ekonomist kadrosundan sözleşmeli olarak çalıştırılabilir mi? 02 Temmuz 2020 Tarihli ve 31173 Sayılı Resmi Gazete' de yayınlanan değişikliğe göre atanma şartları değişikti mi? Değişti ise işletme mezunu ve bilgisayar sertifikası olan bir kişi hangi kadrolara atanabilir?

Cevap

Belediye Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliğine Esaslarına Dair Yönetmelik’te doğrudan sözleşmeli personellerle ilgili bir düzenleme mevcut değildir. Sadece, Ekonomist kadrosuna atanabileceklerin hangi okul mezunu olacakları düzenlenmiştir.

Bunun yanında hangi unvanlarda kimlerin sözleşmeli personel olarak istihdam edilebileceği, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'ın eki cetvellerde düzenlenmiştir.

Dolayısıyla, ekonomist için görevde yükselme yönetmeliğindeki düzenleme bir referans hükmü olarak dikkate alınabilecektir. Bunun yanında muhtemelen, Bakanlık bu konuda bir görüş ortaya koyacaktır. 

Cevaplayan: MTS Yayın Kurulu

İlgili Kanun

Devlet Memurları Kanunu


Yorumlar