Staj Yapan Eş İçin Aile Yardımı

  • 09.01.2019 H*** K***
  • ********* ****** İnebolu Belediyesi

Soru

1- Memur personelimiz eşinin Mesleki Eğitim müdürlüğü bünyesinde stajyer olarak çalıştığından bahisle 2018 yılı 10. ayında Belediye Başkanlığına aile yardımı bildirimi vermiş bu nedenle de o tarihten bu yana aile yardımı parası ödenmemektedir. Bu defa yeni bir dilekçe vererek eşinin stajyer olarak çalıştığı iş yerinde yapılan sigortanın çıraklık eğitimi ile ilgili kısmi sigorta olduğu bu nedenle de sigortalı çalışmışlık sayılamayacağını beyan ederek geçmişe yönelikte olmak üzere ödenmeyen aile yardımlarını talep etmektedir. Bu durumda nasıl bir işlem yapılması gerektiği hususunda tereddüt yaşanmaktadır. Aile yardımı beyanını kendisi verdiğinden ve beyan esas olduğundan geriye yönelik ödeme yapılması uygun mudur?

2- Taşaron işçi ücretleri malumunuz 2020 yılına kadar yapılan sözleşme ile hüküm altına alınmış ve 2019 ilk altı ayı için ücret artış oranı %4 olarak da belirlenmiş idi ancak bir çok işçinin ücreti %4 lük zamdan sonra bile asgari ücretin altında kalmakta , yasal olarak işçiye asgari ücretin altında da ücret ödenemeyeceğine göre nasıl bir hesaplama yapacağımız hususu ülke çapında bir muamma haline gelmiş durumda. Kimse tam olarak ne yapacağını bilmiyor. Ücretleri asgari ücret düzeyine mi çekelim, asgari ücret + %4 mü uygulayalım, asgari ücretin %20-40 vb. fazlasını alanlara nasıl bir uygulama yapalım? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..

Cevap

Yetkisiz Erişim!


Bu içeriği görüntüleme yetkiniz bulunmamaktadır. Sitemizde yer alan içeriklerin tamamına sınırsız erişim ile ilgili bilgi almak ve sınırsız erişim hakkına sahip bir üyelik paketine geçiş yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ara: +90 (312) 473 84 23

mts@mevzuattakip.com.tr

Cevaplayan: MTS Yayın Kurulu

İlgili Kanun

Devlet Memurları Kanunu


Yorumlar